Sort by

Charlie has logged 20 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Steve-O: Gnarly

Steve-O: Gnarly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Aphex Twin: Windowlicker

Aphex Twin: Windowlicker

1999
×
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry