amy has logged 185 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Call

The Call

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Monster

Monster

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tag

Tag

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
May

May

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry