Matthew has logged 70 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry