Matthew has logged 47 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry