d has logged 27 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Venetian Affair

The Venetian Affair

1967
×
★★
Edit this entry  
24
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★
Edit this entry  
10
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tales of the Grim Sleeper

Tales of the Grim Sleeper

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blind

Blind

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry