Sort by

amanda has logged 453 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Open Water

Open Water

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Trust

The Trust

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Joe Dirt

Joe Dirt

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Sebastian Maniscalco: Stay Hungry

Sebastian Maniscalco: Stay Hungry

2019
×
Edit this entry  
10
Sebastian Maniscalco: Why Would You Do That?

Sebastian Maniscalco: Why Would You Do That?

2016
×
Edit this entry  
09
Sebastian Maniscalco: What's Wrong with People?

Sebastian Maniscalco: What's Wrong with People?

2012
×
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serenity

Serenity

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry