Sort by

BeetleEye66 has logged 206 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
London to Brighton

London to Brighton

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic Magic

Magic Magic

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The League of Gentlemen's Apocalypse

The League of Gentlemen's Apocalypse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
'71

'71

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry