Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
Read the review Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Walker

Walker

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Material

White Material

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Selena

Selena

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
Read the review Edit this entry  
26
10 Years

10 Years

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Read prior review Edit this entry  
17
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The New World

The New World

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
She's the Man

She's the Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aruna & Her Palate

Aruna & Her Palate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Child

Wild Child

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Edit this entry  
23
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pier Kids: The Life

Pier Kids: The Life

2019
×
Edit this entry