Dan has logged 140 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Thinner

Thinner

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
12
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Our Man Flint

Our Man Flint

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Edit this entry