Dan has logged 52 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Edit this entry  
11
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry