• Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★★

    I do not think I have ever felt a closer connection to any fictional character than I did with Prof. Borg.

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★★½

    I have had trouble finding a single honest review of this film here. Most contain no commentary, and those that do merely dismiss it as a “Republican” movie and thus obviously bad. I question whether these people even watched the film, considering there isn't even single a suggestion of politics in it; they are obviously projecting what they know of the author’s politics onto his story.

    Similarly astounding are the criticisms that I see claiming that it is a inaccurate…

  • An American Pickle

    An American Pickle

    ★★★½

    I'm just here living for the Pittsburgh streets pretending to be New York City.

  • The Hobbit

    The Hobbit

    ★★★

    This movie has some obvious flaws, but there is a magic to it that makes it memorable. Unlike a lot of the people who enjoy this movie, I did not grow up having watched it — I watched it for the first time in 2020. What I really enjoy about this movie is the overall atmosphere that it crafts through the music, art style, writing, and voice acting. This film seems to encapsulate the mystery and magical feeling of the…

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★½

    I was expecting something a lot different from Bo Burnham, and was pleasantly surprised. Such a wholesome and accurate picture of what kids of our generation grew up with. Just awkward and uncomfortable enough.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    A hollow film with no spirit of its own. Backtracked on the previous film, creating plot-holes and strange character dynamics. Predictable and shallow. *Star Wars: The Rise of Skywalker* was the pitiful conclusion to a disappointing trilogy.

  • Excalibur

    Excalibur

    ★★½

    This film is beautiful, but the plot and dialogue is clumsy.

  • mother!

    mother!

    ★½

    I was recommended this movie by a friend and went in knowing nothing about it. It was extremely disappointing. From the beginning of the movie, I felt strange. The camera work and setting made me feel claustrophobic. Maybe that was intentional. The plot hardly made any sense. It’s supposed to be a biblical allegory, but I only became suspicious of this by the credits. After reading several articles, I am still confused and even more convinced of the film’s pseudo-psychological pretentiousness.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    I read some of the reviews and was shocked to see some saw it as a simple "female revenge fantasy." Pugh's performance is phenomenal. Her trauma and betrayal is intimate, with her descent feeling inescapable.

  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant

    ★★★½

    I was extremely disappointed with this film. Seeing that it was going to be directed by Ridley Scott I had high hopes, but apparently my favorite Sci-Fi franchise is doomed to fail.

    The film was extremely predictable, from beginning to end. The only extent of character development seems to be through their really confusing and pointless marital relationships with each other. It was not scary, at all. I feel like they are just adding more and more characters in these films so they can just kill them off and avoid doing anything suspenseful.

  • Ran

    Ran

    ★★★★★

    An absolutely stunning spectacle. To see such an epic Kurosawa film in living color, my mouth was hanging open half the time. This is certainly Kurosawa at his best, and if there is one film by him to watch it is this one.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★½

    It has been a while since I last saw this film, probably around ten years. This is not the worst of the Star Wars films (I think that will always be Episode II), and I actually love it. The CGI in this film doesn't feel as overwhelming as in Episode II, and the only real issue I have is with the acting.

    Most of the actors feel tired, probably due to having to work alone around a greenscreen. Some of the audio is also quite odd, sounding as though it was intentionally made to be a meme.