Highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★★★

  • Ip Man

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Braveheart

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Tarzan

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Chitty Chitty Bang Bang

Jan 2

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

The Wind Rises

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
25 films
Comedy
17 films
Action
15 films
Adventure
10 films
Crime
9 films
Romance
7 films
History
6 films
Family
6 films
Fantasy
5 films
Sci Fi
5 films
USA
40 films
UK
5 films
France
4 films
Hong Kong
4 films
China
3 films
Germany
3 films
Canada
2 films
Mexico
2 films
Spain
1 film
Japan
1 film
English
42 films
French
6 films
Chinese
5 films
Russian
4 films
Spanish
4 films
Latin
3 films
German
3 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Sex Ed
Average weighted rating:

2.5

Films Dan watched in 2015

  • The Wind Rises
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Tarzan
  • Lord of War
  • White Christmas
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Pan's Labyrinth
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Empire of the Sun
  • Sling Blade
  • The Shawshank Redemption
  • Star Wars
  • A Very Murray Christmas
  • Rocky
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Casino
  • Moonrise Kingdom
  • Breakfast at Tiffany's
  • Bandits
  • To Kill a Mockingbird
  • Shanghai Noon
  • Ip Man: The Final Fight
  • Ip Man 2
  • In Bruges
  • Mr. Bean's Holiday
  • Ip Man
  • The Iron Lady
  • Grandma's Boy
  • Stand by Me
  • The Butler
  • Bernie
  • Braveheart
  • Mulan
  • Employee of the Month
  • Inglourious Basterds
  • Sex Ed
  • The Blues Brothers
  • Left Behind
  • Frida
  • National Treasure
  • God's Not Dead
  • Airplane!
  • The Interview
  • The Dark Crystal
  • Chitty Chitty Bang Bang

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Mad Max: Fury Road
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more