Highest rated films

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Annie Hall

May 14

Last Film

It's a Wonderful Life

Dec 24

Genres, countries & languages

Comedy
6 films
Drama
5 films
Family
5 films
Fantasy
3 films
Animation
3 films
Romance
2 films
TV Movie
1 film
Action
1 film
Sci Fi
1 film
War
1 film
USA
12 films
UK
2 films
Germany
1 film
Italy
1 film
Canada
1 film
Spain
1 film
Japan
1 film
China
1 film
English
12 films
French
3 films
German
2 films
Italian
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 7

Watchlist

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

UHF
Average weighted rating:

3.5

Most Popular

Ratatouille
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

UHF
Average weighted rating:

3.5

Films Dan watched in 2019

  • It's a Wonderful Life
  • Ratatouille
  • Robin Hood
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Doctor Zhivago
  • Dazed and Confused
  • UHF
  • Heathers
  • The Terminator
  • Annie Hall

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more