Highest rated films

  • Hillbilly Elegy

    ★★★½

  • An American Pickle

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • The Dark Crystal

    ★★★★½

  • Hamlet

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Midsommar

Jan 19

Most Watched

Hillbilly Elegy

twice

The Wicker Man

twice

Last Film

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Adventure
24 films
Fantasy
16 films
Comedy
12 films
Action
11 films
Family
9 films
Animation
8 films
Romance
7 films
Horror
6 films
Sci Fi
5 films
USA
40 films
UK
10 films
Canada
4 films
Spain
3 films
Japan
3 films
New Zealand
2 films
Sweden
2 films
Germany
2 films
China
2 films
English
47 films
German
7 films
Spanish
6 films
French
5 films
Japanese
2 films
Italian
2 films
Arabic
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 82

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked review

Eighth Grade

★★★½

I was expecting something a lot different from Bo Burnham, and was pleasantly surprised. Such a wholesome and accurate picture of what kids of our generation grew up with. Just awkward and uncomfortable enough.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Tokyo Story
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Twilight Saga: New Moon
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Hobbit
Average weighted rating:

3.2

Films Dan watched in 2020

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • A Christmas Story
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • The Seventh Seal
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Hillbilly Elegy
  • Hillbilly Elegy
  • Doctor Zhivago
  • Hamlet
  • The Wicker Man
  • Hocus Pocus
  • Alien
  • Hail, Caesar!
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Total Recall
  • Tokyo Story
  • Chimes at Midnight
  • An American Pickle
  • The Hobbit
  • Citizen Kane
  • Lady Bird
  • Lawrence of Arabia
  • The Running Man
  • Hercules
  • From Up on Poppy Hill
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Red Cliff
  • Eighth Grade
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Lighthouse
  • The Darjeeling Limited
  • The Wicker Man
  • Excalibur
  • Conan the Barbarian
  • The Dark Crystal
  • The Black Cauldron
  • Paths of Glory
  • mother!
  • The Aristocats
  • 1917
  • Midsommar

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more