Letterboxd

Uh oh, we have gremlins in the control room…
Letterboxd is down due to an unscheduled technical outage. We’ll be back soon!

Still from Joe Dante’s Gremlins (1984)

Gremlins if ( screen.width < 768 ) { var date = new Date(); var maxAge = 365 * 24 * 60 * 60; date.setTime(date.getTime() + maxAge * 1000); var expires = '; expires=' + date.toUTCString(); document.cookie = "useMobileSite=yes" + expires + "; path=/; maxAge=" + maxAge; if ( document.cookie && document.cookie.indexOf("useMobileSite=yes") >= 0 ) { window.location.reload(true); } else { // No cookies. No Mobile version. } }
RSS feed for Eric (bugrom)
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Fatal Termination

Fatal Termination

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
1931: Once Upon a Time in New York

1931: Once Upon a Time in New York

1972
×
★★½
Edit this entry  
05
Idaho Transfer

Idaho Transfer

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Trackdown

Trackdown

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Soul Brothers of Kung Fu

Soul Brothers of Kung Fu

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Girl from the Red Cabaret

The Girl from the Red Cabaret

1973
×
★★
Edit this entry  
05
Dog Day

Dog Day

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Widowmaker

The Widowmaker

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
The Magic Pill

The Magic Pill

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
City Dragon

City Dragon

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Clambake

Clambake

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cops vs. Thugs

Cops vs. Thugs

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paterno

Paterno

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sweeper

The Sweeper

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Coldfire

Coldfire

1990
×
★★½
Edit this entry  
31
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shakma

Shakma

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paul, Apostle of Christ

Paul, Apostle of Christ

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
U Turn

U Turn

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Park Is Mine

The Park Is Mine

1985
×
★★★★
Edit this entry