RSS feed for caitlin

caitlin has logged 143 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Christmas Cottage

The Christmas Cottage

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lover

The Lover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Breezy

Breezy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Falls: Testament Of Love

The Falls: Testament Of Love

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Majestic Christmas

A Majestic Christmas

2018
×
Edit this entry  
14
The Nymphets

The Nymphets

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lola

Lola

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Wedding

White Wedding

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Flower

Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry