Sort by

Paul has logged 119 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★½
Edit this entry  
28
How to Play Football

How to Play Football

1944
×
★★★
Edit this entry  
28
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
★★
Edit this entry  
28
Trailer Horn

Trailer Horn

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Boat Builders

Boat Builders

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Edit this entry  
27
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mercy, the Mummy Mumbled

Mercy, the Mummy Mumbled

1918
×
★★★
Edit this entry  
20
Nice and Friendly

Nice and Friendly

1922
×
★½
Edit this entry  
20
Misterio

Misterio

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Wren Boys

Wren Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
This Unnameable Little Broom

This Unnameable Little Broom

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Voyage to the Sky

Voyage to the Sky

1937
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rupture

Rupture

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
People of the Po Valley

People of the Po Valley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Running Jumping & Standing Still Film

The Running Jumping & Standing Still Film

1959
×
★★½
Edit this entry  
20
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★½
Edit this entry  
20
Europa: The Faecal Location

Europa: The Faecal Location

2005
×
★½
Edit this entry  
20
Mammals

Mammals

1962
×
★★
Edit this entry  
20
Dead Times

Dead Times

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dog

Dog

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Snails

The Snails

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zorgon: The H-Bomb Beast From Hell

Zorgon: The H-Bomb Beast From Hell

1972
×
Read the review Edit this entry  
20
The Musicians

The Musicians

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Crazeologie

Crazeologie

1954
×
★★★
Edit this entry  
20
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★★
Edit this entry  
20
Louis Riel for Dinner

Louis Riel for Dinner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sinclair

Sinclair

2010
×
★★
Edit this entry  
20
Mobilize

Mobilize

2015
×
★★★
Edit this entry