• Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★½

    Adam McKay has made yet another smug, condescending, pointlessly star studded, piss poor attempt at satire made especially for people only very slightly more informed than your average doomer who reads a few headlines everyday and then wails about people are too busy staring at their phones and caring about celebrity breakups to think about the “real” issues.

    And that’s exactly where Don’t Look Up laser focuses the bulk of its vapid criticisms, at the uninformed masses spending too much…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    One of my friends recently “liked” a short paragraph review I had written about 7 years ago of Do the Right Thing. I had forgotten and was surprised I had written that review just because of where I was politically when I had seen this film for the first time. And at the time I posted that review, there was no way I could have possibly grasped that I had just witnessed the most important, most pivotal to my entire…

  • Belfast

    Belfast

    ★★★★½

    I don’t know what I was expecting when I put on the latest from Hollywood’s most talented ham, but a joyous slice of life comedy about an adolescent trying to live an uncomplicated life defined by play and school and young love in the midst of socio-political events completely beyond their grasp, in the vein of Hope and Glory, was not it. Belfast is my feel good movie of the year. I smiled and laughed and tapped my feet to every song like an idiot from start to finish.

  • Help

    Help

    ★★★★

    Finally, a movie that treats COVID-19 like an apocalyptic nightmare that isn’t steaming hot garbage.

    Help is as contemporary as any film can get. One that exists for no other purpose than to document a bizarre and frightening moment in time that briefly turned the world upside down and has reverberating effects that will take decades to comprehensively understand. It’s a direct rebuke to those who’ve actively tried both at the time and presently to gaslight the masses into believing…

  • Robin Robin

    Robin Robin

    ★★★★½

    Well this Aardman/Netflix content deal has managed to bring us two great Christmas specials this year, the first being the new Shaun the Sheep Christmas special, and now, Robin Robin, something I hadn’t had on my radar at all until it was popped up in my feed yesterday, and it’s a shame Netflix didn’t put way more marketing behind this one because it is absolutely delightful.

    It’s a simple, musical tale in which a bird is raised by mice and…

  • Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

    Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

    ★★★★

    Look, I’m a simple man. When I see Shaun and Bitzer and their gang of Sheep friends get roped into yet another one of the farmer’s get rich quick schemes, and they muck up some wealthy douchebag’s house along the way, I get happy.

  • The Great Indian Kitchen

    The Great Indian Kitchen

    ★★★★

    On the one hand, yes, expecting anybody to live by the subservient trad-con-housewife standard where existence is reduced to ensuring the day-to-day convenience of a male counterpart is horrible and destructive, no shit. But on the other hand…that food looks so good.

    The Great Indian Kitchen is like if Jeanne Dielman was made with an actual audience in mind, where the bulk of the movie details the rote day-to-day routine of a woman whose existence is confined to housework and…

  • Old Henry

    Old Henry

    ★★★★½

    I’ve got tangential thoughts unrelated/indirectly related to this movie to get off my chest. Why is it that around somewhere around the 90s the world just spontaneously forgot how to competently make musicals, but oddly never forgot how to make movies from the other top genre between the 40s and the 60s, westerns? What happened? I get that the golden years for these genres have long since passed and we only get a couple of films each year from either…

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★½

    The Last Duel is the best movie this year that I have no intention of ever seeing again, and I’ll go out of my way to ensure that be the case. I don’t handle movies that deal in gaslighting women well. Without fail I will end the experience with a splitting stress headache. Whether it be Rosemary’s Baby, Changeling, Gaslight, What Lies Beneath, Mother, or even my all time favorite series, Breaking Bad.

    The trial sequence was stressful enough, in…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Well okay then, yet another corporatized summer blockbuster I only decided to watch because I’m sick right now that I ended up enjoying a hell of a lot more than I thought I would. What is going on right now? Is it delirium from the fever? In fact, I think I enjoyed it a lot more than the score I’m deciding to give it only because I’ve decided to grade Disney on a curve in its disadvantage. I might have…

  • 2025: The World Enslaved By A Virus

    2025: The World Enslaved By A Virus

    ½

    “It’s 2025. The world as we have known in 2020 does not exist anymore. The virus has changed the world. Communism is all over the place. A global state developed. Meetings are illegal, traveling is illegal, and Christianity is illegal.”

    I HAD NO IDEA I WAS ABOUT TO PUT ON A CHRISTIAN DYSTOPIAN MOVIE. 

    Oh boy, the minute that last line dropped I knew I had hit the jackpot. For those who follow my reviews I’ve been watching a lot…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Well, here I am writing a full review a full day after I already logged the film, so hardly anybody is going to see this review, but Free Guy legitimately surprised me and I enjoyed it a lot more than I thought I would, so I figured it'd be worth writing something for the three people that are actually going to see this.

    I got my COVID booster shot yesterday, and I always get sick after I get any shots,…