Sort by

bulletproofQpid has logged 860 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Coed and the Zombie Stoner

The Coed and the Zombie Stoner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The New World

The New World

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars

Cars

2006
×
Edit this entry  
28
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mater and the Ghostlight

Mater and the Ghostlight

2006
×
★½
Edit this entry  
28
Jolene

Jolene

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Scribbler

The Scribbler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna

Anna

2013
×
★★
Edit this entry  
26
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bring Me the Head of the Machine Gun Woman

Bring Me the Head of the Machine Gun Woman

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live

Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fashion Film

Fashion Film

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aspirational

Aspirational

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry