Sort by

bulletproofQpid has logged 681 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Immortal

Immortal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Look of Love

The Look of Love

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Exit to Brooklyn

Last Exit to Brooklyn

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Camille 2000

Camille 2000

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
½
Read the review Edit this entry  
26
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jack & Diane

Jack & Diane

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls 2: Penny's from Heaven

Showgirls 2: Penny's from Heaven

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Running with Scissors

Running with Scissors

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Student Services

Student Services

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Welcome to the Rileys

Welcome to the Rileys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonderwall

Wonderwall

1968
×
Read the review Edit this entry  
19
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
B.O.B.'s Big Break

B.O.B.'s Big Break

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Four Lovers

Four Lovers

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Secret

In Secret

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hemel

Hemel

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Death in Love

Death in Love

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry