Sort by

bulletproofQpid has logged 44 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Hell

From Hell

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sylvia

Sylvia

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vixen

The Vixen

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Weeks in September

Two Weeks in September

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Story of Marie and Julien

The Story of Marie and Julien

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Martyrs

Martyrs

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harper

Harper

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Samurai Cop 2: Deadly Vengeance

Samurai Cop 2: Deadly Vengeance

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry