Sort by

bulletproofQpid has logged 54 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monolith

Monolith

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Dead Awake

Dead Awake

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Virgin Among the Living Dead

A Virgin Among the Living Dead

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Zachariah

Zachariah

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Becoming Bond

Becoming Bond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
21
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tracy Morgan: Staying Alive

Tracy Morgan: Staying Alive

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Emerald Forest

The Emerald Forest

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jay Pharoah: Can I Be Me?

Jay Pharoah: Can I Be Me?

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Fuck in the Woods

Don't Fuck in the Woods

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Real Blonde

The Real Blonde

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jo Koy: Live from Seattle

Jo Koy: Live from Seattle

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cop Out

Cop Out

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry