Sort by

bulletproofQpid has logged 1,092 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
The Story of an Old Lady

The Story of an Old Lady

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
La Commare Secca

La Commare Secca

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shark Night 3D

Shark Night 3D

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jim Jefferies: Bare

Jim Jefferies: Bare

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ricky Today

Ricky Today

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★
Read the review Edit this entry