• Les Dames du Bois de Boulogne

    ★★★★

  • Blithe Spirit

    ★★★★

  • Children of Paradise

    ★★★★½

  • Fashion Model

    ★★★½

  • Ivan the Terrible, Part I

    ★★½

  • Henry V

    ½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Uninvited

    ★★★

  • Le Corbeau

    ★★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★½

  • Heaven Can Wait

    ★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

  • The Outlaw

    ½

  • Cat People

    ★★★

  • I Married a Witch

    ★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★

  • Woman of the Year

    ★★

  • Casablanca

    ★★★

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • All That Money Can Buy

    ★★½

  • Here Comes Mr. Jordan

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • That Hamilton Woman

    ★★★½

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • The Bank Dick

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • Crook's Tour

    ★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • The Lion Has Wings

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★½

  • Young Mr. Lincoln

    ★½

  • The Four Feathers

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★

  • Alexander Nevsky

    ★★½

  • Pygmalion

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Holiday

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★½

  • A Day at the Races

    ★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★★½

  • Watch Your Left

    ★★★

  • Show Boat

    ★★½

  • The Walking Dead

    ★★½

  • Things to Come

    ★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • A Night at the Opera

  • The 39 Steps

    ★★★

  • The Devil Is a Woman

    ★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Tortoise and the Hare

  • Kaleidoscope

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★

  • L'Atalante

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½