• Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • Death to 2021

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • 14 Peaks: Nothing Is Impossible

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★

  • The Last Letter From Your Lover

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • The Boss Baby: Family Business

    ★★★★

  • Fatherhood

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

  • Save Ralph

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

    ★★½

  • Death to 2020

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★

  • American Murder: The Family Next Door

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ½

  • Greenland

    ★★½

  • Frontline: United States of Conspiracy

  • Hamilton

  • Any Instant Whatever

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

  • Mulan

  • The Social Dilemma

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Adventures of a Mathematician

  • Dark Waters

    ★★★★

  • White Eye

    ★★★★

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★½

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far From Home

  • Bellbird

  • Murder Mystery

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Hannahs

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Lucky Grandma

  • The Act

  • Long Shot

    ★★★½

  • Mr. Jones

  • The Vast of Night

  • Those Who Remained

  • The Nutcracker and the Four Realms

  • Bohemian Rhapsody

  • Twisted Pair

    ½

  • Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

    ★★

  • Smallfoot

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • The Nun

  • Free Solo

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • The Meg

  • Christopher Robin

  • Skyscraper

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Adrift

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • The Kissing Booth

    ½

  • Behind the Curve

  • Candy Jar

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Honey: Rise Up and Dance