Sort by

Bri has logged 35 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★
Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
27
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Footloose

Footloose

1984
×
★★
Edit this entry  
17
Dear John

Dear John

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry