Sort by

Elle has logged 194 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
Edit this entry  
09
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Iliza Shlesinger: Elder Millennial

Iliza Shlesinger: Elder Millennial

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry