Sort by

Matthew has logged 454 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocks in My Pockets

Rocks in My Pockets

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prancer

Prancer

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Flashpoint

Flashpoint

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Painting

The Painting

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Supporters

The Supporters

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
12
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Film Woman

Blue Film Woman

1969
×
★★½
Edit this entry  
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man of the Year

Man of the Year

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen

The Queen

1968
×
★★½
Edit this entry  
28
Lassiter

Lassiter

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Edit this entry