RSS feed for Bruno

Bruno has logged 206 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Garrincha: Joy of the People

Garrincha: Joy of the People

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kings

Kings

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
08
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry