Sort by

Brian has logged 518 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Respect

Respect

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Voice of the Whistler

Voice of the Whistler

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story 2

A Christmas Story 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Verdict

The Verdict

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The End

The End

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clerk

Clerk

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Whistler

The Power of the Whistler

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Conflict

Conflict

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gambler and the Lady

The Gambler and the Lady

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Flanagan Boy

The Flanagan Boy

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Whistler

The Whistler

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry