Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Catchfire

Catchfire

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fallen

Fallen

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Troy

Troy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luz

Luz

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
ivansxtc.

ivansxtc.

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seberg

Seberg

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry