Sort by

Daniel has logged 255 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dean Martin Christmas Show

The Dean Martin Christmas Show

1968
×
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
24
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
19
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry