• Daddy's Home 2

    Daddy's Home 2

    ★★★

    “You didn’t have to worry about me fiddling with the thermostat once you sent me off to military school!”
    “Kurt, you didn’t!”
    “He was out of control, he was a bed wetter!”
    “I was a bed wetter! You were a bed wetter too?”
    “I WAS FOUR YEARS OLD!!!”

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    A Charlie Brown Thanksgiving

    Comedy peaked with Snoopy getting his shit rocked by that folding chair soundtracked by Little Birdie

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This is the best Batman movie. No notes.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

    It’s a minor miracle that this even works, all things considered, let alone has a good amount of stuff that surpasses the first one for me. Really liked how it eschewed a lot of traditional superhero tropes (not all but take what you can get) and gave us a very emotional warring civilization drama. Angela Bassett and Tenoch Huerta were the standouts. Definitely teared up a bit anytime they showed footage of Chadwick in the first one.

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    EVIL DIES TONIGHT!

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★★

    Watched this in preparation for being Jose Canseco at a Halloween party tonight

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★★

    One of the best “fall from grace” movies I’ve seen in a very long time, possibly the most authentic as well, Cate Blanchette was astounding.

  • Nosferatu the Vampyre

    Nosferatu the Vampyre

    ★★★½

    Not close to the original or Coppola’s Dracula film, sorry to my boy Werner.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★

    I got this spoiled for me and in turn didn’t get to have as much fun as everyone else did.

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★★★

    In many ways this is an exploration about how stupid I was to give up my dream of being a director just because the year 2020 was stressful.

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★★★★

    I owe you an apology. I wasn’t really familiar with your game.

  • Entergalactic

    Entergalactic

    ★★★½

    This is exactly what Gonzo meant when he said “Kermit, I don’t do this for the masses, I’m an artist.”