RSS feed for Chris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
07
Queen: Days of Our Lives

Queen: Days of Our Lives

2011
×
Edit this entry  
06
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Moonraker

Moonraker

1979
×
★½
Read prior review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry