Sort by

Josiah has logged 364 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stripes

Stripes

1981
×
★★½
Edit this entry  
09
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★
Edit this entry  
04
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Big League

Little Big League

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry