Sort by

Josiah has logged 59 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jack

Jack

1996
×
Read the review Edit this entry  
31
Fassbinder's Berlin Alexanderplatz: A Mega Movie and Its Story

Fassbinder's Berlin Alexanderplatz: A Mega Movie and Its Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Making Taxi Driver

Making Taxi Driver

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Journal de la Résistance

Le Journal de la Résistance

1945
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wordplay

Wordplay

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
13
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Country, My Country

My Country, My Country

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Chaplin Today: Modern Times

Chaplin Today: Modern Times

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Experience: Tesla

American Experience: Tesla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ingmar Bergman on Life and Work

Ingmar Bergman on Life and Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry