Sort by

Stephanie has logged 116 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Vamps

Vamps

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frequently Asked Questions About Time Travel

Frequently Asked Questions About Time Travel

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★★
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Do Not Disturb

Do Not Disturb

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gambit

Gambit

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry