Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Bibi & Tina

Bibi & Tina

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
Edit this entry  
18
My Skinny Sister

My Skinny Sister

2015
×
Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Edit this entry  
21
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Here's the Plan

Here's the Plan

2017
×
Edit this entry  
13
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
Edit this entry  
13
Are You Okay?

Are You Okay?

2021
×
Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Windup

Windup

2020
×
Edit this entry  
09
Napo

Napo

2020
×
Edit this entry  
09
Fuelled

Fuelled

2021
×
Edit this entry  
09
The Box

The Box

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Let's Eat

Let's Eat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
About a Girl

About a Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anne+: The Film

Anne+: The Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tall Girl 2

Tall Girl 2

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heart Shot

Heart Shot

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
High Society

High Society

2017
×
Edit this entry  
15
Dreamgirls

Dreamgirls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girls on Top 2

Girls on Top 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Girls on Top

Girls on Top

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
My Best Friend Anne Frank

My Best Friend Anne Frank

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Qanun

Qanun

2017
×
Edit this entry  
16
Eñvor

Eñvor

2016
×
Edit this entry  
16
La mémoire du Médaillon d'OR

La mémoire du Médaillon d'OR

2020
×
Edit this entry  
16
Shudō

Shudō

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Edgard

Edgard

2014
×
Edit this entry  
16
One Day

One Day

2012
×
Edit this entry  
16
Outremer

Outremer

2017
×
Edit this entry  
16
Inka Bola

Inka Bola

2009
×
Edit this entry  
16
A Wedding in Hell

A Wedding in Hell

2015
×
Edit this entry  
15
Meet Meat

Meet Meat

2014
×
Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry