Sort by

mel has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kim Possible

Kim Possible

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
AI

AI

2019
×
Edit this entry  
29
Vampir

Vampir

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Hole

White Hole

1979
×
Edit this entry  
28
Frozen Blood Test

Frozen Blood Test

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Read prior review Edit this entry  
28
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take Me

Take Me

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hollow in the Land

Hollow in the Land

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of the Night

Children of the Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bare

Bare

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gringo

Gringo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Steps Above Heaven

Three Steps Above Heaven

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry