RSS feed for Austin
  • Hell House LLC

    Hell House LLC

    ★★★

    Some pretty good spooks

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    Incredibly boring. Too packed with plot.

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★

    I love this movie. Had my wife watch it for the first time. I think after the first half she got bored.

  • Fantasy Island

    Fantasy Island

    ★★

    Dumb

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★★★

    Good movie. I liked the wide angle cinematography. Not at all what I expected that movie to be about. The story could’ve used a little clean up but it was spooky nonetheless

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

    So much heart. Adorable movie with an adorable story

  • Devs

    Devs

    ★★★★

    Alex Garland is the king of high concept sci-fi right now.
    Great Show, crazy concepts.
    I love his slow deliberate style

  • Waves

    Waves

    ★★★★★

    Holy shit. This is a profoundly beautiful film. I sobbed like a child. There’s so much love and pain in this it’s not fair. Cinematography is so great and matches the tone so well. This movie deeply and genuinely moved me. 

    My only gripe is half the music was so on the nose it was a little much. Putting IFHY by Tyler the creator during a break up scene is a little much.  Fantastic movie. Very pissed it as entirely overlooked in awards season.

  • Trolls World Tour

    Trolls World Tour

    ★★★

    Cute. Very weird. But super creative cool animation style.

  • Bo Burnham: Make Happy

    Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★★

    Tied for number one on my favorite stand up sets of all time. Every moment of this is comedy. Every moment is personal. And every day I strive to create anything as creative as thing one single piece. Perfect.

  • Onward

    Onward

    ★★★★

    Very good. A little plot heavy at times but I really liked the 3rd act and the message was great. Great animation as always

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

    Hate the content, but well made.