Sort by

Rootbean has logged 97 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Constantine

Constantine

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dogma

Dogma

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Edge

The Edge

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Radio

Radio

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Broken

Broken

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Host

The Host

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Raven

The Raven

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Edit this entry