Sort by

luana has logged 294 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Hunter

The Hunter

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beast

The Beast

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Quarry

The Quarry

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Solace

Solace

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Lie

The Lie

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
My Mom is a Character 2

My Mom is a Character 2

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry