Nicholas has logged 465 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cut Bank

Cut Bank

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jexi

Jexi

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
A Family Man

A Family Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Drone

The Drone

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Parallel Chords

Parallel Chords

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Villains

Villains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I See You

I See You

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Trauma Center

Trauma Center

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grand Isle

Grand Isle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arctic Dogs

Arctic Dogs

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Killerman

Killerman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
½
Read the review Edit this entry