RSS feed for Nicholas
  • Alex Strangelove

    Alex Strangelove

    ★★

    What a bunch of "Gay Flakes". On a serious note, just go watch Love, Simon again.

  • The Turning

    The Turning

    I can't blame anyone in the theater during this film. Because with all the distractions going on, mainly a middle aged woman to my right. It seemed like she was sleeping, but then I saw movement out of the corner of my eye. Then she would just snore? or have trouble breathing or something (she's alive so its okay). But hey I got laugh out it. Sorry, but not sorry.

    Can you see that I'm trying so hard not to…

  • VFW

    VFW

    ★★★½

    A damn fine example on how to create a purely gruesome grind house flick that pulls no punches. Stephen Lang can really do no wrong.

  • Olympic Dreams

    Olympic Dreams

    ★★½

    Sadly falls short of its potential.

  • The Grudge

    The Grudge

    The three D's that plague this film.

    Derivative, Dull, and Dark

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

    A charmless sequel that never lives up to its charmless pre-cursor.

  • Coda

    Coda

    ★★

    Too slow and abstract for its own good. Despite a perfectly casted Patrick Stewart in the lead role.

  • Come to Daddy

    Come to Daddy

    ★★

    Didn't work for me. The dark humor mostly fell flat and the plot conveniences made the film fairly predictable.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    Pretty underwhelming if you ask me.

    Stylish, nicely choreographed action, and marked by Margot Robbie's usual greatness. Plus Ewan McGregor is chewing up every line he's given.

    Structurally meandering with poor storytelling and even weaker characterization.

    Though I must say I was not bored for one bit.

  • Airplane Mode

    Airplane Mode

    ½

    I "liked" how they used subtitles for a single word and that word was "Recipes".

    Oh and the ADR? - Fucking pathetic and quite insufferable sitting through 96 minutes of some bitch thinking she's all that.

  • 1 Mile To You

    1 Mile To You

    ★½

    I'm kind of tired of hearing the word Run now.

  • Honeyland

    Honeyland

    ★★½

    Ehhh.

    I mean, this was okay I guess. I found it to be pretty nice to look at and extremely uneventful.