RSS feed for Michael

Michael has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cop

Cop

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Long Gone Summer

Long Gone Summer

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
11
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★
Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Mot

Mot

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★
Edit this entry  
26
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry