Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Cruising

Cruising

1980
×
★★½
Edit this entry  
12
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Satan

Satan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Torment

Torment

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Demon

The Demon

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry