Sort by

Bernard has logged 72 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
Edit this entry  
29
10 Minutes Gone

10 Minutes Gone

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
Edit this entry  
29
Little Miss Sumo

Little Miss Sumo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
28
Book of Monsters

Book of Monsters

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

1901
×
Edit this entry  
27
The Haunted Curiosity Shop

The Haunted Curiosity Shop

1901
×
Edit this entry  
27
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Edit this entry  
27
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
27
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Edit this entry  
27
After the Ball

After the Ball

1897
×
Edit this entry  
27
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eli

Eli

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Corporate Animals

Corporate Animals

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Face Lift

Face Lift

2017
×
Edit this entry  
24
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Is True

All Is True

2018
×
Edit this entry  
23
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Operative

The Operative

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Mary

Mary

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
Edit this entry  
20
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sea of Shadows

Sea of Shadows

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Japanese Varieties

Japanese Varieties

1904
×
Edit this entry  
15
Modern Sculptors

Modern Sculptors

1908
×
Edit this entry  
15
Cook & Rilly's Trained Rooster

Cook & Rilly's Trained Rooster

1905
×
Edit this entry  
15
The Mystery of the Rocks of Kador

The Mystery of the Rocks of Kador

1912
×
Edit this entry  
15
Mabel's Dramatic Career

Mabel's Dramatic Career

1913
×
Edit this entry  
15
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
Edit this entry  
15
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Edit this entry  
15
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry