RSS feed for Mr.
  • The Day Shall Come

    The Day Shall Come

    ★★★★

    This quick paced tragicomedy based on true events where the FBI frame an innocent black preacher and his ‘gang’ for dealing with nuclear weapons is witty and satirically surreal.

    Atmospherically this film fits the comedy category yet the underlying narrative of this film gives off an acidic tone, which, when you consider the plot being portrayed in front of you is more fact than false, it becomes sickening.

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Wow. Joaquin Mother-F**king Phoenix. What a perfect performance. When he’s handed his Oscar, announce him as Joker. He was utterly superb.

    You are initially supposed to feel sympathetic towards Arthur Fleck, an unfortunate man with no luck, but, as the film goes on, you can see his devilry developing. His explosion of evil is an eventuality, but you just don’t know when it’ll occur. It feels genuine, a faithful representation of how a psychopath could turn into the Joker.

    The…

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    The Farewell is an emotionally complicated film that deals with grief, regret, compassion and depression. Another amazing A24 triumph, we can surely expect this masterpiece to crop up come award season. I love this movie.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    Brad Pitt’s performance in this film is out of this world... I’m not sorry.

    The latest instalment into the 20th century space film genre is ‘Ad Astra’ with James Gray in control. Stunning visuals, as is often the case with space movies, but that is where the similarities stop. This isn’t your typical ‘stuck in space’ thriller, this is more of a ‘stop my father from destroying humanity’ film, based in space. 

    Pitt’s ubiquitous performance is right up there with not only the best displayed this year, but, for me, it might just be his best performance from his entire filmography.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    Scattered jump scares with likeable characters. ‘It’ is back after 27 years and the Losers Club regroup to finish the job. A very good companion piece to go with chapter 1. Chunks of the movie can be a little tedious but that was to be expected with its excessive run time of 2 hours 50 minutes.

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

    WAWAWEEWA High Five! Very naaiice.
    Sacha Baron Cohen is the simply the best. Borat is by far my favourite of his characters, this film is so f**king hilarious.

  • American Made

    American Made

    ★★★★

    I was pleasantly suprsied by this film. An extremely fun action romp with Tom Cruise putting in a top shift, he was great in this role.

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★½

    I’m very perplexed. Not sure I was quite prepared for film like that to be completely honest.


    Lets get this straight. There is only ONE protagonist in this film, although you are certainly led to believe there is two.


    “Basically I think that this movie is a documentary about my subconscious” - Denis Villeneuve


    Jake Gyllenhaal’s perfomance(s) are superb as well. Retaining his spot as my favourite actor right now. He’s brilliant.


    I feel like this movie was not made…

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri is about a mother tormenting the police in order to find out who perpetrated the heinous crimes which led to her daughters death. Yes, this is as dark as they come, however in this sensationally shot masterpiece you are still able to smile thanks to two paramount performances from Frances McDormand and Sam Rockwell and a courageous script from Martin McDonagh.

    The chararacter development going on throughout the film is impressive. Every action Mildred (McDormand)…

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

    Ralph Fiennes performance in this film is so, so good, the fact he wasn’t even a nominee at the academy awards is scandalous.

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★★

    This film is beautiful. Pain and Glory is an aesthetically pleasurable, intelligent and humorous movie about an ageing film director in a slump of depression, reflecting on the choices he’s made throughout his life.

    More pain than glory, the subject at matter is deeply emotional and serious, and has you hoping Salvador Mallo (Banderas) rekindles his passion for film.

    Banderas’ performance is spectacular, him and Almodóvar make the perfect duo. Without spoiling any scenes, this movies dualism is consistent throughout.…

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★½

    The most Tarantino-esque movie of his entire filmography. Once Upon a Time in Hollywood doesn’t fail to intrigue. Unsurprisingly, many have quoted that this movie is Tarantino’s love letter to the 1960s. Filled with nostalgia, Quentin is obviously paying homage to the Golden age of Hollywood.

    Similarly to Inglorious Basterds, Tarantino has created a masterpiece and added his unique twist on historical events. This time he’s taking down the infamous Manson family. The film revolves around the self proclaimed ‘has…