Highest rated films

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Gifted

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★½

  • Girls Trip

    ★★★½

  • Olaf's Frozen Adventure

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • 13 Going on 30

    ★★★★½

  • The Holiday

    ★★★★½

  • Head Over Heels

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 6

Most Watched

Fight Club

twice

Spotlight

twice

Horrible Bosses 2

twice

La La Land

twice

Boyhood

twice

Last Film

Head Over Heels

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
80 films
Comedy
70 films
Romance
49 films
Thriller
29 films
Crime
25 films
Mystery
17 films
Action
17 films
Sci Fi
16 films
Adventure
16 films
Fantasy
14 films
USA
150 films
UK
11 films
Germany
9 films
Canada
8 films
France
5 films
Ireland
1 film
Greece
1 film
Austria
1 film
English
151 films
French
17 films
Spanish
15 films
Italian
6 films
German
6 films
Russian
5 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Japanese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 94 Added 1421

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

byuspeh’s most liked review

byuspeh’s most liked list

Space Jam
The English Patient
One Fine Day

Film through My Life Challenge

First watches beginning with at least one movie that was released theatrically for every month of my life :)

Dates based on release as reported by the-numbers.com

Hoping to keep this ongoing as long as I'm active here

More lists

Highs and lows

Highest Average

Before Sunrise
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fifty Shades of Black
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

I Hate Valentine's Day
Average weighted rating:

2.2

Films byuspeh watched in 2017

  • Head Over Heels
  • Forrest Gump
  • The Hot Chick
  • Aloha
  • Kill Bill: Vol. 2
  • The Holiday
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • A Christmas Story
  • I Love You, Man
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • Bad Santa
  • Home Alone
  • O
  • Showgirls
  • Wild Things
  • Girls Trip
  • A Scanner Darkly
  • A LEGO Brickumentary
  • Primal Fear
  • Pulp Fiction
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Death to Smoochy
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Mona Lisa Smile
  • White Chicks
  • Fifty Shades of Black
  • Not Another Teen Movie
  • The Normal Heart
  • Barbie of Swan Lake
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Bachelorette
  • The Whole Nine Yards
  • Psych: The Movie
  • Foxcatcher
  • Fight Club
  • Collateral
  • Spotlight
  • Horrible Bosses 2
  • Risky Business
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • We Don't Live Here Anymore
  • Scream 4
  • Men in Black
  • Nerve
  • Bad Moms
  • The Kids Are All Right
  • View from the Top
  • Thor: Ragnarok
  • Thor: The Dark World
  • How to Make an American Quilt
  • Thor
  • Scream 2
  • St. Elmo's Fire
  • 13 Going on 30
  • Halloween: Resurrection
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Gattaca
  • Halloween II
  • Baywatch
  • Jennifer's Body
  • Singin' in the Rain
  • Brigadoon
  • Halloween
  • Interview with the Vampire
  • The Craft
  • Donnie Darko
  • La La Land
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Steamboat Willie
  • Urban Legend
  • Indecent Proposal
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Rain Man
  • The Sixth Sense
  • Boyhood
  • A Few Good Men
  • Gossip
  • Days of Thunder
  • Prime
  • Vanilla Sky
  • Gifted
  • Mulholland Drive
  • Stormy Weather
  • Eyes Wide Shut
  • The Firm
  • The Royal Tenenbaums
  • Erin Brockovich
  • Being John Malkovich
  • Contagion
  • Horrible Bosses 2
  • The Wedding Date
  • Side Effects
  • Take Me Home Tonight
  • The Change-Up
  • Disturbing Behavior
  • Waiting...
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Traffic
  • Closer
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Girl on the Train
  • Any Given Sunday
  • Horrible Bosses
  • Just Friends
  • The Rainmaker
  • Rounders
  • Passengers
  • In the Land of Women
  • Almost Famous
  • Boyhood
  • Logan Lucky
  • R.I.P.D.
  • What's Your Number?
  • Head of State
  • Spotlight
  • Fight Club
  • (500) Days of Summer
  • Hitch
  • The Talented Mr. Ripley
  • Avengers: Age of Ultron
  • Shakespeare in Love
  • Tarzan
  • Rumor Has It...
  • Catch Me If You Can
  • Reality Bites
  • Nightcrawler
  • Brokeback Mountain
  • Before Midnight
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Revolutionary Road
  • Burn After Reading
  • The Prestige
  • Don Jon
  • Hannah and Her Sisters
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Less Than Zero
  • Fast Times at Ridgemont High
  • I Hate Valentine's Day
  • Boogie Nights
  • Tropic Thunder
  • Captain America: Civil War
  • Spider-Man: Homecoming
  • Annie Hall
  • The Aviator
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Bridget Jones's Diary
  • La La Land

World map

Highly rated films byuspeh is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Coco
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more