Highest rated films

  • Scream

    ★★★★

  • Ambulance

    ★★★½

  • Dog

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • The Fallout

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • There's Something About Mary

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Scream 4

    ★★★½

  • Scream 3

    ★★★½

  • Wild Things

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 23.8 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Lady Bird

Jan 1

Most Watched

Scream

twice

Last Film

Jackass 4.5

May 20

Genres, countries & languages

Drama
51 films
Comedy
46 films
Thriller
42 films
Action
26 films
Crime
23 films
Mystery
20 films
Romance
18 films
Adventure
16 films
Sci Fi
13 films
Horror
13 films
USA
114 films
UK
12 films
Canada
10 films
Australia
3 films
China
3 films
Spain
1 film
Greece
1 film
Germany
1 film
English
119 films
Spanish
11 films
French
7 films
Italian
6 films
Arabic
4 films
German
4 films
Russian
4 films
Cantonese
3 films
Chinese
3 films
Latin
2 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 77

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

byuspeh’s most liked review

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Brazen
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Retirement Plan

Films byuspeh watched in 2022

  • Jackass 4.5
  • Paycheck
  • Senior Year
  • Firestarter
  • Our Father
  • Source Code
  • Along for the Ride
  • Top Gun
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Doctor Strange
  • Bob Saget: That Ain't Right
  • Crush
  • Prisoners
  • Life of Crime
  • Moonlight Mile
  • Donnie Brasco
  • Love Hard
  • Without a Paddle
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • The Retirement Plan
  • White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch
  • Turning Red
  • Donnie Darko
  • There's Something About Mary
  • Everything Everywhere All at Once
  • Panic Room
  • Wanda Sykes: Not Normal
  • Brothers
  • Inventing Anna
  • The Day After Tomorrow
  • Ambulance
  • The Outfit
  • The Bubble
  • The Godfather: Part II
  • Moonshot
  • Morbius
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • The Power of the Dog
  • Red Rocket
  • The Lost City
  • Big Eyes
  • Tyler Perry's A Madea Homecoming
  • Meet the Browns
  • Master
  • Deep Water
  • X
  • The Accused
  • Mogul Mowgli
  • A Madea Christmas
  • It Follows
  • Obsessed
  • The Adam Project
  • The Batman
  • A Fall from Grace
  • The Weekend Away
  • The Campaign
  • Why Did I Get Married Too?
  • Tragedy Girls
  • Madea's Big Happy Family
  • Dog
  • Madea Goes to Jail
  • The Sum of All Fears
  • The Weeknd x The Dawn FM Experience
  • Waves
  • Cyrano
  • The Rock
  • That's My Boy
  • Death Proof
  • No Exit
  • The Godfather
  • The Beta Test
  • D.O.A.
  • Plus One
  • Pump Up the Volume
  • The Hating Game
  • Uncharted
  • Don't Say a Word
  • Ali Wong: Don Wong
  • The Silence of the Lambs
  • Hustlers
  • Kimi
  • I Want You Back
  • Marry Me
  • Death on the Nile
  • Never Let Me Go
  • Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special
  • The Tinder Swindler
  • Se7en
  • Jackass Forever
  • And Just Like That… The Documentary
  • Madea's Witness Protection
  • Lone Star
  • Ready or Not
  • Blue Bayou
  • Scream
  • Home Team
  • The Fallout
  • Sahara
  • Wild Things
  • Nobody
  • Under Suspicion
  • Brazen
  • Dead Calm
  • Uncut Gems
  • The Wolf of Wall Street
  • Looks That Kill
  • Road Trip
  • Scream
  • The Tender Bar
  • The 355
  • Scream 4
  • The Card Counter
  • The Matrix Resurrections
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Scream 3
  • Lady Bird

World map

Highly rated films byuspeh is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Alcarràs
  • Top Gun: Maverick
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Northman
  • RRR
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Girl Picture

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more